نحوه شناسایی حملات روز – صفر

از آنجایی که آسیب پذیری های روز – صفر می توانند اشکال مختلفی داشته باشند – مانند رمزگذاری داده های از دست رفته، الگوریتم های خراب، اشکال ها، مشکلات امنیتی رمز عبور و غیره – شناسایی آنها می تواند چالش برانگیز باشد. با توجه به ماهیت این نوع آسیب پذیری ها، اطلاعات دقیق درباره اکسپلویت های روز – صفر تنها پس از شناسایی اکسپلویت در دسترس است.

سازمان هایی که توسط یک بهره برداری روز – صفر مورد حمله قرار می گیرند، ممکن است ترافیک غیر منتظره یا فعالیت اسکن مشکوک ناشی از یک مشتری یا سرویس را مشاهده کنند. برخی از تکنیک های تشخیص روز – صفر عبارتند از:

استفاده از پایگاه داده های موجود بدافزار و نحوه رفتار آنها به عنوان مرجع. اگرچه این پایگاه های داده خیلی سریع به روز می شوند و می توانند به عنوان یک نقطه مرجع مفید باشند، طبق تعریف، اکسپلویت های وز – صفر جدید و ناشناخته هستند. بنابراین محدودیتی برای اینکه یک پایگاه داده موجود چقدر می تواند به شما بگوید وجود دارد.

روش دیگر، برخی از تکنیک ها به دنبال ویژگی های بدافزار روز – صفر بر اساس نحوه تعامل آنها با سیستم هدف هستند. این تکنیک به جای بررسی کد فایل های دریافتی، به تعاملات آنها با نرم افزارهای موجود نگاه و سعی می کند تعیین کند که آیا آنها ناشی از اقدامات مخرب هستند یا خیر.

به طور فزآینده ای، یادگیری ماشین برای شناسایی داده های اکسپلویت های ثبت شده قبلی برای ایجاد یک خط پایه برای رفتار سیستم ایمن برا اساس داده های تعاملات گذشته و فعلی با سیستم استفاده می شود.هر چه داده های بیشتری در دسترس باشد، تشخیص قابل اعتمادتر می شود.

اغلب ترکیبی از سیستم های تشخیص مختلف استفاده می شود.

چگونه از خود در برابر حملات روز – صفر محافظت کنیم؟

 برای محافظت در برابر حملات روز – صفر و ایمن نگه داشتن رایانه و داده های شما، رعایت بهترین شیوه های امنیت سایبری برای افراد و سازمان ها ضروری است. این شامل:

همه نرم افزارها و سیستم عامل ها را به روز نگه دارید. این به این دلیل است که فروشندگان وصله های امنیتی را برای پوشش اسیب پذیری های تازه شناسایی شده در نسخه های جدید اضافه می کنند. به زور نگه داشتن امنیت شما را تضمین می کند.

فقط از برنامه های ضروری استفاده کنید. هر چه نرم افزار بیشتری داشته باشید، آسیب پذیری های احتمالی بیشتری خواهید داشت. فقط با استفاده از برنامه های مورد نیاز می توانید خطر شبکه خود را کاهش دهید.

از فایروال استفاده کنید. فایروال نقش اساسی در محافظت از سیستم شما در برابر تهدیدات روز – صفر ایفا می کند. شما می توانید با پیکربندی آن به گونه ای که فقط تراکنش های ضروری را مجاز کند، از حداکثر محافظت اطمینان حاصل کنید.

در سازمان ها، به کاربران آموزش دهید. بسیاری از حملات روز – صفر بر روی خطای انسانی سرمایه گذاری می کنند. آموزش عادات ایمنی و ایمنی خوب به کارکنان و کاربران به حفظ امنیت آنلاین آنها کمک می کند و از سازمان ها در برابر سوءاستفاده های روز – صفر و سایر تهدیدات دیجیتال محافظت می کند.

از یک راه حل جامع نرم افزار آنتی ویروس استفاده کنید. تا با مسدود کردن تهدیدات شناخته شده و ناشناخته به ایمن نگه داشتنن دستگاه های شما کمک می کند.