تعداد بدافزارهای Linux در سال ۲۰۲۲ رکورد زد

تعداد انواع بدافزارهای Linux نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.

به نقل از techradar، سیستم عامل Linux ممکن است با افزایش روزافزون دستگاه‌های مجهز به این سیستم عامل از پیشرفت برخوردار باشد، اما با افزایش محبوبیت Linux ،کلاهبرداران نیز به سراغش می‌آیند و گزارش‌های جدید ادعا می‌کنند که تعداد بدافزارهایی که این سیستم عامل را هدف قرار می‌دهند، در سال ۲۰۲۲ به شدت افزایش یافته است.

یافته‌های Atlas VPN بر اساس داده‌های پلتفرم اطلاعاتی تهدیدهای AV-ATLAS ادعا می‌کند که در سال ۲۰۲۲، ۱.۹ میلیون تهدید بدافزار جدید Linux وجود داشته است که این رقم را نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

این گزارش ادعا می کند که اکثر نمونه‌های بدافزار جدید Linux در سه ماه اول سال کشف شدند.

در سه ماهه اول ۲۰۲۲، محققان ۸۵۴ هزار و ۶۹۰ سویه جدید کشف کردند. در سه ماهه دوم، با شناسایی ۸۳۳ هزار و ۶۵ سویه جدید، این تعداد سه درصد کاهش یافت.

توسعه دهندگان بدافزار برای Linux باید در سه ماهه سوم سال تعطیلی را پشت سر گذاشته باشند، زیرا تعداد شناسایی‌های جدید با کاهش ۹۱ درصدی به ۷۵ هزار و ۸۴۱ رسیده است. در سه ماهه چهارم سال، این ارقام یک بار دیگر افزایش یافته و با رشد ۱۱۷ درصدی به ۱۶۴ هزار و ۶۹۷ رسید.

محققان می گویند با وجود این یافته‌ها، Linux همچنان یک سیستم عامل بسیار امن است.

ماهیت منبع باز Linux امکان بررسی مداوم توسط جامعه فناوری را فراهم می‌کند و منجر به آسیب‌پذیری‌های امنیتی قابل سوء استفاده کمتر می‌شود. علاوه بر این، Linux امتیازات مدیریتی را برای کاربران محدود می‌کند و در مقایسه با سیستم عامل‌های پرکاربردتر مانند Windows، هنوز بدافزار کمتری دارد که آن را هدف قرار می‌دهد.

محققان به این نتیجه رسیدند که کلاهبرداران از شکار آسیب‌پذیری‌ها در پنجمین سیستم عامل محبوب جهان دست نخواهند کشید و کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان باید همیشه مراقب باشند.

Linux ممکن است به اندازه Windows یا macOS محبوب نباشد، اما یک سیستم عامل پرکاربرد است. از دستگاه‌های اندرویدی (که بر روی Linux ساخته شده‌اند)، تا Chromebookها، دوربین‌های ویدیویی و انواع سرورها (سرورهای وب، سرورهای پایگاه داده، سرورهای ایمیل و غیره) بیش از ۳۲ میلیون End Point در Linux وجود دارد.

منبع:

https://www.techradar.com/news/linux-malware-hit-a-new-high-in-2022