اولین گوشی مجهز به Wi-Fi 7 در راه است

اولین گوشی هوشمند با پشتیبانی از Wi-Fi 7 می‌تواند طی نیمه دوم سال ۲۰۲۴ وارد بازار شود.

Wi-Fi 7 با سرعت بسیار بالاتر و به کارگیری فناوری‌های پیشرفته‌تر تحول بزرگی در این حوزه به شمار می‌رود.

با استناد به گزارش DiGiTimes، نسل آتی این فناوری قادر است از کانال‌های ۳۲۰ مگاهرتزی استفاده و از فناوری QAM پشتیبانی کند و در نهایت با همان تعداد آنتن ۲.۶ برابر سریع‌تر از Wi-Fi 6 خواهد بود.

البته این موارد تمامی قابلیت‌های این فناوری نیستد چرا که Wi-Fi 7 به عنوان یک نقطه تحول نسلی در این حوزه تلقی می‌شود. به گفته Wi-Fi Alliance، انتظار می‌رود Wi-Fi 7 از حداقل سرعت ۳۰ گیگابیت در ثانیه برخوردار باشد که این سرعت انتقال داده می‌تواند حتی به ۴۰ گیگابیت در ثانیه هم برسد.

علت استفاده از چنین سرعتی نیز پشتیبانی از نسل بعدی فناوری‌هایی نظیر عینک‌های واقعیت ترکیبی، استریم ویدیوهای 8K و بازی‌های سنگین نسل آتی کنسول‌ها است.

با مدنظر داشتن سرعت ۳۰ گیگابیتی Wi-Fi 7، سرعت نسل کنونی این فناوری ۹.۶ گیگابیت در ثانیه است و نسل پیشین یعنی Wi-Fi 5 نیز از سرعت ۳.۵ گیگابیت در ثانیه برخوردار بود، در نتیجه همانطور که مشاهده می‌کنید نسل آتی این فناوری جهشی فوق‌العاده در زمینه سرعت خواهد داشت.

البته هنوز مشخص نیست نخستین برندی که برای گوشی خود سراغ این فناوری می‌رود، کدام خواهد بود. برای مثال خبری مبنی بر اینکه Apple آن را به کار بگیرد، وجود ندارد و این امر جای تعجب چندانی ندارد زیرا این شرکت هنوز حتی استفاده از Wi-Fi 6E که از سال ۲۰۱۹ در دسترس است را هم شروع نکرده است.

با این وجود گمان می‌رود Apple به استفاده از نسل کنونی این فناوری ادامه دهد و بدون استفاده از نسخه 6E، مستقیما به سراغ نسل هفتم این فناوری برود. این در حالی است که به نقل از گزارش DiGiTimes، با وجود در راه بودن نسل جدید این فناوری، Wi-Fi 6E تنها یک نسخه «میان‌نسلی» محسوب می‌شود.

در پایان بد نیست به این نکته هم اشاره شود که پیش از گوشی‌های هوشمند، این روترها و لپ‌تاپ‌ها هستند که میزبان اولیه Wi-Fi 7 خواهند بود. هم اکنون چندین شرکت نام آشنا مثل MediaTek و Qualcomm در حال توسعه این فناوری هستند و زمان‌بندی عرضه آنها نیز با سال ۲۰۲۴ مطابقت دارد.

منبع:

https://www.digitimes.com/news/a20220919PD211/smartphone-wi-fi-7.html